Wagony

Turystyka W wielu dalekobieżnych pociągach za odpowiednią sumę możemy wykupić miejsce leżące w wagonie sypialnym.Być może wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia wagonów sypialnych, warto jednak o nich wspomnieć ze względu na to, iż dla wielu mogą okazać się one zbawienne. O wykupieniu, bądź co bądź dość drogich miejsc w wagonie sypialnym warto pomyśleć zwłaszcza wówczas, gdy będziemy zmuszeni do długiej podróży nocą. Wówczas miejsce na być może nie super wygodnym, acz umożliwiającym nam położenie się łóżku może okazać się zbawienne. Wśród wagonów z miejscami sypialnymi możemy wyróżnić wagony sypialne, nieco droższe, w których do naszej dyspozycji będzie pościel oraz nieco tańsze kuszetki, gdzie w prawdzie nie mamy pościeli, lecz w czasie wakacyjnej podróży z pewnością swobodnie będziemy mogli zmrużyć tu oko. Warto również wspomnieć, iż podróżując w wagonie sypialnym konduktorzy nie będą nękali nas kontrolami biletów w środku nocy, gdyż po prostu zbiorą nasze bilety na czas podróży, a dodatkowo obudzą nas odpowiednio wcześnie przez celem naszej podróży i oczywiście oddadzą wszelkie dokumenty.

Jedynie Intercity Fatalny stan Polskich Kolei Państwowych jest nam doskonale znany. Coraz mniej chętnie jeździmy gdziekolwiek pociągami. Powód? Kolej to jeden wielki bałagan. Wagony są często tak brudne, że nie da siew przedziale usiąść bez traumatycznych przeżyć. Mało tego – nie ma nawet różnicy pomiędzy I a II klasą – wszędzie jest źle. Do tego toalety także boimy się chodzić, zarówno ze względy na brak papieru toaletowego, mydła i wody, a także z powodu potwornie nieprzyjemnego zapachu i brudu. Niejednokrotnie na podłodze w toaletach spotkać można całe kałuże uryny. Wydaje się, że jedynym możliwym środkiem transportu w PKP są pociągi ekspresowe – Inter i Eurocity. Mają one jednak wiele wad. Nie ma połączeń spinających wszystkie, największe miasta w Polsce, nie da się też takimi pociągami dojechać dojechać do mniejszych miejscowości. Sam komfort jazdy jest dość przeciętny, na pewno koszta związane z zakupem biletu na taki pociąg są zbyt wysokie, jak na jakość oferowanych usług. Podróże pociągiem i nie tylko.

W skład Trójmiasta wchodzi: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Są to jedne z najciekawszych miast nadomorskich. Znajduje się w nich wiele zabytków, oraz wydarzeń zapisanych w historii Polski. Gdańsk jest miastem portowym, jestem starym hanzeatyckim miastem. Rozwinął sie w XV-XVIII wieku, w tamtych czasach był jednym z najbogatszych miast w Polsce. W Gdańsku na Głównym Mieście znajduje się halowy kościół Mariacki powstały w XIV-XV wieku, jest on największym halowym kościołem w Polsce. Na Głównym Mieście można zoabczyć także Ratusz wykonany w stylu gotyckim, jest on zwieńczony 82 metrową wieżą. Kolejnym miastem chodzącym w skład Trójmiasta jest Gdynia. W Gdyni znajduje się nietypowy dla polskiego wybrzeżą wysoki, klifowy brzeg Bałtyku. Gdynia stanowi centrum gospodarki morskiej, ma wielk port służący do handlu. Gdynia jest także portem wojennym i pasażerskim. Ostatnim miastem Trójmiasta jest Sopot, który jest usytuowany między Gdynią a Gdańskiem. Sopot jest typowym nadmorskim kąpieliskiem, ośrodkiem turystycznym. W Sopocie można spacerować po molo, które powstało w XIX wieku.