Stary ratusz w Bratysławie

Turystyka Stary ratusz w Bratysławie to jedna z najbardziej znanych budowli w stolicy Słowacji. Charakteryzuje się on między innymi tym, iż zalicza się do grona najbardziej wiekowych budynków w tym właśnie mieście, a spośród wszystkich słowackich ratuszów jest najstarszy. Powstał on u schyłku piętnastego stulecia – wówczas wybudowany został w gotyckim stylu. Obecny jego wygląd natomiast to efekt prac remontowych, jakie były tutaj prowadzone w późniejszym okresie. Obiektowi nie brakuje zatem elementów zarówno renesansowych, jak też i barokowych oraz neogotyckich. Najważniejszym obiektem wchodzącym w skład tego ratusza jest tak zwany dom Jakuba. W użyciu budynek ten był w okresie mieszczącym się pomiędzy piętnastym stuleciem a dziewiętnastym. Na dzień dzisiejszy swoją siedzibę posiada tutaj Muzeum Miasta Bratysławy. W ciągu roku organizowanych jest tutaj mnóstwo imprez o charakterze kulturalnym. Poza tym na placu przed ratuszem odbywa się w grudniu Jarmark Bożonarodzeniowy przyciągający tłumy ludzi.

Jedyny kościół w mieście, którego rok budowy nie jest znany.Podobno przed wiekiem XVII kościół znajdował się w innym miejscu, a już na początku XVII wieku został przeniesiony na miejsce, gdzie przetrwał do czasów obecnych. Fundatorem kościoła, który powstał już w nowym miejscu był Szymon karczmarz pochodzący z biskupiej wsi o nazwie Swiniarsko. Wewnątrz kościoła znajdował się tylko ołtarz główny, natomiast na zewnątrz otoczony był sobotami, a konstrukcja chóru oparta była na kilku słupach. Obok kościoła znajdował się również cmentarz, gdzie swoje miejsce miały osoby, które zmarły na skutek panującej w mieście zarazy. W czasie potopu kościół został zniszczony przez Szwedów. Jednak już kilka lat później dzięki zaangażowaniu siostry Heleny Marchockiej, która mieszkała w pobliskim klasztorze w Starym Sączu kościół został odbudowany. Przy kościele nadal znajduje się cmentarz, gdzie pod koniec XIX wieku powstał grobowiec opactwa ojców Jezuitów. Na cmentarzu znajduje się także zbiorowa mogiła, gdzie pochowani zostali mieszkańcy miejscowości Swiniarsko, którzy zostali zamordowani przez Niemców tuż po wybuchu drugiej wojny światowej.

Mieszkańcy sami dbają o kościół i cmentarz, dzięki temu zachował się on w znakomitej formie. Kościół Cystersów - Wąchock Kościół Cystersów mieszczący się w Wąchocku wzniesiony został w pierwszej połowie XIII wieku, z fundacji ówczesnego biskupa krakowskiego, Gryfity. Klasztor cysterski ufundowany około 1179 roku w Wąchocku był jednym z czterech klasztorów Morimond. Trójnawową romańską bazylikę wzniesiono z szarego i czerwonego piaskowca. W znakomitym stanie przetrwał dostawiony do świątyni czworobok klasztorny. Szczególnie dobrze zachowały się: dawny kapitularz i skarbiec. Uwagę zwraca wspaniała kamieniarka romańska. Ostre łuki arkad naw bocznych zwiastowały już zbliżająca się epokę gotyku. W końcu XV wieku, podwyższono dachy, a w połowie XVII wieku, klasztor uzyskał jednolitą barokową szatę zewnętrzną. Po zniszczeniach po najeździe na Polskę na dachu osadzono sygnaturkę. W epoce saskiej sprawiono rokokowe wyposażenie - ołtarz i ambonę. W końcu XIX wieku wnętrzu przywrócono romański wystrój Powstały wówczas nowy ołtarz główny i kamieniarka okienna. W 1951 roku do Wąchocka powrócili Cystersi.