Pomnik Fryderyka Chopina

Turystyka Pomnik Fryderyka Chopina znajdujący się w warszawskim Parku Łazienkowskim to również przykład secesyjnej architektury w naszym kraju. To zdecydowanie jeden z najbardziej znanych w stolicy obiektów. Przedstawia on postać słynnego kompozytora. Został odlany w brązie. Widok ten niejednokrotnie spotkać można na widokówkach, znaczkach pocztowych i tym podobne. Doczekał się także wielu kopii – najbardziej znana znajduje się w Japonii, ma takie same rozmiary jak oryginał. Autorem tego pomnika był Wacław Szymanowski – jeden z najbardziej znanych artystów tamtego okresu. Konkurs na wykonanie projektu rozpisano na pięć lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Wojna przerwała prace nad tym dziełem, ponownie do niech przystąpiono w latach dwudziestych. Wtedy również dokonano jego uroczystego odsłonięcia. W czasie drugiej wojny światowej hitlerowcy ten pomnik zniszczyli. Wykonanie jego dokładnej repliki okazało się nie lada wyzwaniem, aczkolwiek udało się. Pomnik odsłonięto pięćdziesiąt jeden lat temu.

Mały kościół z XVII wieku.Kościół pw. Najświętszej Maryji Panny usytuowany został na tzw. Starym Cmentarzu. Początki jego budowy sięgają XVII wieku. Jednak na początku XIX wieku świątynię postanowiono rozbudować. Jest to bardzo skromny i mały kościółek. Świątynia posiada jedną nawę i prezbiterium, które zostało półkoliście zamknięte. Dach kościoła ozdabia niewielka wieża, która przypomina styl barkowy. Kościół po raz drugi został rozbudowany na początku lat 80-tych XX wieku. Wtedy powstała część zachodnia świątyni oraz zakrystie. Starsza część kościoła wybudowana z kamienia pozostała w niezmiennej formie do dzisiaj, natomiast nowa część dobudowana niedawno odznacza się od starszej choćby ze względu na to, że została obłożona tynkiem. Do świątyni prowadzi tylko jedno główne wejście. Położony jest wśród licznych drzew, natomiast obok znajdują się liczne nagrobki, które mają już swoją długowieczną historię. Świątynia ta jest miejscem wartym odwiedzenia, choćby ze względu na swoją ciekawą i długowieczną historię. Zatem na szlaku naszej wędrówki tego zabytku nie może zabraknąć.

Świdnica - Kościół Pokoju Kościół Pokoju w Świdnicy wzniesiony został w 1656 - 1658 poza murami miasta według projektu architekta Albrechta von Sabisha. W wyniku pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią cesarz Ferdynand II zagwarantował wyznawcą luteranizmu na Śląsku prawo budowy trzech Kościołów Pokoju, do których mogliby zjeżdżać się na nabożeństwa. Wzniesiono je w stolicach trzech cesarskich księstw: Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Ocalały dwa ostatnie. Warunkiem budowy było użycie materiałów nietrwałych, nie reprezentacyjne położenie i skromny wygląd zewnętrzny. Nader skromną szatę zewnętrzną rekompensuje wspaniałe wnętrze świątyni. Jest ona przykładem oddziaływania sztuki baroku na protestanckich artystów. Olbrzymi kościół mógł pomieścić około 7000 wiernych, z czego 3000 to miejsca siedzące. Własną lożę ufundowali Hochebergowie, panowie na Książu. Ogromne wnętrze ozdobiono piękną polichromią, wyposażono w organy i ambonę. Świątynia przetrwała wszystkie wojny i nadal służy swym parafianom, którzy przychodzą się tu modlić.