Polskie miasta

Turystyka W Krakowie jest wiele uczelni, bibliotek i innych ośrodków naukowych.W Krakowie jest mnóstwo placówek oświatowych, w tym 162 szkoły podstawowe, 23 szkoły wyższe, 20 instytutów, 7 szkół muzycznych i prywatne ośrodki szkoleń, np. szkoły językowe. Najbardziej znany jest Uniwersytet Jagielloński jako prestiżowa uczelnia. Jest 14 seminariów duchownych. Głównymi ośrodkami naukowymi są m.in. Instytut Mechaniki Górotworu PAN, Instytut Języka Polskiego PAN, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, Instytut Zootechniki, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jak widać, Kraków jest miejscem nauki, dlatego tak wiele osób zjeżdża tam z całej Polski na czas trwania roku szkolnego i akademickiego. Głównie studencki mają tu ciekawe życie. Oprócz nauki czekają ich liczne imprezy studenckie, np. Juwenalia, czyli coroczne święto studentów, któremu towarzyszą koncerty, itp., Festiwal Nauki, Mediatory (Studenckie Nagrody Dziennikarskie). W Krakowie jest 7 bibliotek oraz 16 bibliotek naukowych, działających przy uczelniach. Kraków jest więc miastem ludzi chcących podnieść poziom swojej wiedzy.

Miasto to zazwyczaj duży ośrodek przemysłowy, więc musimy być przygotowani na fakt, że dużo w nim zanieczyszczeń. Wskaźnik zanieczyszczeń jest bardzo wysoki, co wpływa w wielkim stopniu na nasze zdrowie i skórę. Trzeba używać specjalnych ochronnych kremów, bo zanieczyszczenia bardzo niszczą naszą skórę, nie tylko na twarzy, ale na całym ciele. Poza tym te zanieczyszczenia wdychamy do naszych płuc, niszcząc je bardzo, w związku z tym trzeba się jakoś chronić. Nie warto także mieć ogródka czy działki w centrum miasta, ponieważ rośliny, jakie tam zasadzimy będą bardzo zanieczyszczone, a takich warzyw czy owoców lepiej nie jeść, bo możemy mieć poważne problemy z żołądkiem, może to doprowadzić nawet do zatrucia. Tak duża ilość zanieczyszczeń wpływa na nasze samopoczucie. Czujemy się osłabieni i pozbawieni energii, dlatego, jeśli tylko mamy wolny weekend, warto wyjechać gdzieś na łono natury, żeby pooddychać świeżym powietrzem, chociaż przez chwilę. Jeśli mieszkamy w mieście, postarajmy się często wyjeżdżać, żeby trochę odtruć nasz organizm. Zabiegi pielęgnacyjne Od setek lat ludzie, a w szczególności kobiety upiększają się przy pomocy licznych maseczek, saun, peelingów i innych zabiegów pielęgnacyjnych które może zapewnić nam kosmetyczka. Im bliżej centrum taki salon się znajduje albo bliżej miejsc często odwiedzanych przez ludzi tym droższe są zabiegi. Na przykład zabieg, który kosztuje na obrzeżach 50 zł w centrum może osiągnąć cenę nawet 150 złotych. W takich salonach możemy dowiedzieć się także wielu ciekawych plotek odnośnie świata mody, gwiazd, polityki. W takich miejscach można poznać też bardzo wiele wpływowych osób, które pomogą nam w przyszłości.

Zabytki Starego Krakowa Kraków to miasto słynące z zabytków. Najlepiej prezentują się te, które pochodzą z XV i XVI weku, czyli z czasów rozkwitu miasta i jego szybkiego rozwoju. Wtedy to właśnie na terenie Krakowa i okolic przebywało wielu znamienitych architektów, którzy bardzo chętnie powracali do klasycznych zasad tworzenia i projektowania budowli. Kraków posiada przepiękne – i przy tym doskonale zachowane – mury obronne średniowiecznego grodu, a także kościoły wybudowane w okresie renesansu i baroku. Te niezwykłe budowle do dziś dzień są wizytówką Krakowa i przyciągają setki tysięcy turystów rocznie. Nie brakuje także zabytków ściśle związanych kultura. Krakowskie muzea i galerie aż pękają w szwach od obrazów pędzli znanych i cenionych malarzy. Zapewne dlatego właśnie Kraków działa na Polaków niczym magnes i chętnie wszyscy jeździmy do tego miasta, by nacieszyć się jego klimatem. Niekiedy wystarczy pójść na spacer na Starówkę i... to porostu trzeba przeżyć. Kraków - miasto dla każdego .