Podróż pociągiem

Turystyka Bez względu na to, gdzie chcemy jechać i jak długa będzie nasza podróż, musimy zadbać o to, by mieć ze sobą bilet.Wybierając się w podróż pociągiem nigdy nie unikniemy zakupu biletów. Jeśli o wyjeździe wiemy na dużo wcześniej, to nierzadko warto zarezerwować sobie miejsca, gdyż może okazać się, iż w dniu wyjazdu pociąg będzie zapchany, a my wraz z dziećmi i walizami będziemy zmuszeni do koczowania na korytarzu. Ceny biletów zależą oczywiście od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jakim pociągiem będziemy jechać, tańsze są Tanie Koleje Mazowieckie czy wprowadzone niedawno pociągi "Słoneczne", z kolei nieco drożej przyjdzie zapłacić nam za pośpiech. Ceny znacznie wzrosną przy pociągach intercity oraz ekspresach. Warto również dowiedzieć się, czy wymagane będzie wykupienie miejscówki, często jest to bardzo ważne z tego względu, iż zapewni nam to miejsca siedzące nawet w zapchanym pociągu. Kupując bilet należy pomyśleć również o zniżkach, które przysługują przede wszystkim każdemu uczniowi i studentowi, który posiada legitymację, jak również osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie w czasie podróży.

Ze szczecina do Przemyśla Kiedy słyszymy opowieści o superszybkich pociągach we Francji czy Japonii, to z utęsknieniem spoglądamy na nasze, Polskie, krzywe torowiska. Jesteśmy zrozpaczeni. Naszymi pociągami nie da się bowiem w ludzkich warunkach podróżować. Nawet jeśli chodzi o krótką wyprawę, ca co dopiero mówić o wycieczce ze Szczecina do Przemyśla, która trwa blisko siedemnaście godzin! Podróże pociągiem w Polsce przypominają przewóz bydła w wagonach, typowy obraz „radosnego” socjalizmu. Wagony są brudne i śmierdzące, w przedziałach przewala się brud. Na lepsze warunki można jedynie liczyć w pociągach klasy „Expres”, tyle że te nie zatrzymują się na większości stacji, nie ma tez dogodnych połączeń, a i same bilety są stosunkowo drogie. Zapewne właśnie dlatego coraz chętniej jeździmy w długie podróże własnymi samochodami, mimo że koszta często przekraczają cenę kolejowego biletu. Tyle że we własnych samochodach czujemy się komfortowo i przyjemnie. W przedziałach polskich wagonów kolejowych - nie.

Od zarania dziejów na wawelskim wzgórzu wznosiła się książęca siedziba. Dzisiejszy zamek powstał w zasadniczej części w XVI stuleciu, za panowania dwóch ostatnich Jagiellonów: Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta. Był to czas niezwykłego rozkwitu polskiej kultury, nazwany Złotym Wiekiem. Król Zygmunt I, sprowadził do Krakowa włoskich artystów, którzy zaszczepili, nieznany dotąd w Polsce renesans. Wspaniałym przykładem tego stylu jest Kaplica Zygmuntowska, dobudowana do gotyckiej katedry. W tym najważniejszym kościele w Polsce, odbywały się uroczyste koronacje, śluby i pogrzeby władców. Ogromne wnętrze kryje między innymi, nagrobki Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły, pochowanych bezpośrednio pod posadzką. Na wieży znajduje się największy w Polsce dzwon, ważący aż 11 ton. Ufundowany został on w 1521 roku przez Zygmunta Starego i nazwany jego imieniem. Bije on z okazji najważniejszych uroczystości i niezwykłych wydarzeń.