Pasażerowie

Turystyka Pociągami podróżuje mnóstwo, bardzo różnych osób, dlatego nigdy nie wiemy, z kim będziemy dzielić przedział.Wsiadając do pociągu nie możemy nawet podejrzewać z jakimi osobami przyjdzie nam spędzić najbliższe kilka godzin. Może okazać się, iż nasza podróż będzie długa i ze względu na obecność uciążliwych podróżnych bardzo męcząca. Nierzadko zdarza się bowiem, iż przychodzi nam dzielić przedział z małżeństwem, podróżującym z niesfornymi dziećmi, które przez całą podróż kłócą się, szarpią i hałasują. W gruncie rzeczy dzieci nie są jednak najgorszym, z czym może przyjść nam się zmierzyć. W pociągach często podróżują bowiem ludzie, którzy podróż traktują jako rozrywkę. Jeśli starszej pani przyjdzie dzielić przedział z grupką balansujących nastolatków to z pewnością nie będzie z tego powodu ukontentowana, aczkolwiek pojawia się tu pytanie, czy lepiej jest siedzieć z nimi, czy stać na zewnątrz całą podróż? Równie uciążliwe mogą okazać się osoby, jadące ze zwierzętami, nie mającymi kagańców czy klatek. Wówczas nierzadko lepiej będzie, jeśli od razu zmienimy miejsce. Najczęściej jednak podróżujemy w otoczeniu ludzi neutralnych, o których zapominamy, przy wysiadaniu z pociągu.

Polskie wagony są brudne Polskie Koleje Państwowe – większość z nas na samą myśl o podróży pociągiem dostaje dreszczy. Na pewno nie jest to miłe przeżycie. W wagonach jest syf, czasami trudno nawet znaleźć słowa, by to wszystko opisać. Samo PKP nie przykłada wagi do czystości w wagonach, nie są one zbyt często sprzątane, mało tego – masa w poszczególnych przedziałach usterek, które czynią z podróży koszmar. Oczywiście kolej broniła się będzie zawsze faktem, ze są biedni i nierentowni. Nie tłumaczy to jednak w żaden sposób bałaganiarstwa i szeregu zaniedbań. A tych jest bardzo dużo. To właśnie cały ten syf kojarzony z naszymi kolejami państwowymi sprawia, ze niechętnie podróżujemy pociągami – nawet tymi pospiesznymi. Kolei z roku na rok ubywa zamożnych klientów, a co za tym idzie coraz szczuplejsza jest kasa. Nie zanosi się, by kolej wygrzebała się ze swoich długów. Nie zanosi się niestety, by poprawie uległ komfort samych podroży.

Figury apostołów podtrzymujących Maryję, Wit Stwosz wyrzeźbił w olbrzymich klocach lipowego drewna. Są one większe, niż rzeczywiste ludzkie postacie. Dla miłośników górskich przygód, najciekawszym miejscem w Polsce są Tatry. Tatry są górami łączącymi Polskę ze Słowacją. Tam każdy znajdzie coś dla siebie, wędrówki po górach, zwiedzanie ciekawych i pięknych miejsc. W Tatrach znajduje się Zakopane, które stało się najsłynniejszym miejscem wypoczynkowym oraz turystycznym. Zakopane prezentuje, charakterystyczna sylwetka Giewontu. W Zakopanym znajduje się skocznia narciarska, gdzie odbywają się Mistrzostwa w Skokach Narciarskich. W Zimie Tatry są Mekką dla narciarzy, są tam skoki dla zaawansowanych i początkujących, każdy znajdzie coś dla siebie. Najwyższym szczytem Tatr są Rysy, która mają aż 2499 metrów. Największym jeziorem w Tatrach jest Morskie Oko, jest to jezioro polodowcowe. Zakopane charakteryzuje się budownictwem góralskim, przeważają domy wysokie o spadzistych dachach. W Niedzicy wartym objerzenia jest obronny zamek gotycko- renesansowy, stoi on nad sztycznym jeziorem Czorsztyńskim.