Pałac Prymasowski

Turystyka Znajdujący się w Bratysławie Pałac Prymasowski to jeden z najbardziej znanych obiektów architektonicznych znajdujących się w tym mieście. Szukać go należy na bratysławskiej starówce. Budynek ten powstał na przełomie lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych osiemnastego stulecia. Jego wybudowanie zajęło w sumie trzy lata. Został mu nadany neoklasycystyczny charakter. stosowny projekt sporządził architekt nazwiskiem Melchior Hefele. Fasada tego obiektu charakteryzuje się między innymi tym, że jej kolor jest różowy – jest to jednak delikatny, blady róż. O pałacu tym zrobiło się głośno w pierwszych latach dziewiętnastego stulecia. To właśnie tutaj podpisany został bowiem pokój preszburski kończący wojnę pomiędzy Cesarstwem Austriackim a Cesarstwem Francji. W pierwszych latach wieku dwudziestego Pałac Prymasowski stał się własnością państwową. Aktualnie swoją siedzibę posiada tutaj Galeria Miasta Bratysławy, gdzie można podziwiać wiele wspaniałych obiektów jak dla przykładu gobeliny z Anglii.

Miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą.Kraków jest miastem pięknie położonym. Przez Kraków przepływa Wisła, największa Polska rzeka. Kraków pełni dużo funkcji: turystyczną, usługową, kulturową, administracyjną, naukową. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugie co do wielkości polskie lotnisko międzynarodowe. W Krakowie znajdziemy też liczne parki i rezerwaty przyrody. Naliczymy w nich 203 pomniki przyrody, głównie są to drzewa. Na terenie Krakowa znajdują się dwa uzdrowiska z wodami leczniczymi, gdzie leczy się reumatyzm i wykonuje się zabiegi odnowy biologicznej. Kraków to miasto historyczne, odegrało ważną rolę w historii Polski, ma wiele cennych zabytków. Dlatego spotkać można, szczególnie w wakacje, setki turystów z książkowymi przewodnikami i mapami w rękach. Poza turystami na ulicach można spotkać wielu znanych artystów, ludzi telewizji. W Krakowie zawsze jest coś do zrobienia, zobaczenia, posłuchania, nie można się tam nudzić, czy to w lecie, czy w zimie. Kraków o każdej porze roku wygląda pięknie, choć inaczej. Zawsze warto mieć przy sobie aparat czy kamerę, żeby utrwalić niepowtarzalne momenty i krajobrazy.

Kraków to raj dla lubiących historię i zwiedzanie zabytków. Kraków był stolicą Polski. Katedra na Wawelu była miejscem koronacji i pochówku królów Polski. Na przeciągu wieków był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Tam odbywały się ważniejsze bitwy i walki o Polskę. W czasie II wojny światowej nie ucierpiał na atakach i bombardowaniach. Przez wieki był rozbudowywany aż stał się drugim co do wielkości miastem w Polsce. Jest również jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Kraków ma ponad 6 tysięcy obiektów zabytkowych. Bardzo znany i wart zobaczenia jest Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim na Rynku. Na Rynku są Sukiennice, Ratusz i inne zabytkowe budynki. Można codziennie o 12 w południe posłuchać hejnału granego z wieży. Poza tym jest Wawel, gdzie możemy obejrzeć rotundę NMP, kościół Św. Salwatora, fragmenty katedry Bolesława I Chrobrego. Ważnym punktem jest Brama Floriańska z zachowanymi fragmentami murów obronnych. W Krakowie są setki pięknych kościołów. Miejsca te są niepowtarzalne, bo przetrwały wieki i ze względu na długą historię miasta jest ich tak wiele.