Kamienica Abrahama Dudaka

Turystyka Kamienica Abrahama Dudaka to jeden z bardziej znanych przykładów architektury secesyjnej w naszym kraju. Znajduje się ona w Łodzi. Od dwudziestu pięciu lat figuruje w krajowym rejestrze zabytków. Swoja nazwę zawdzięcza człowiekowi, dzięki któremu została wybudowana. W posiadanie działki, na której obecnie jest zlokalizowana, zamożny kupiec i właściciel fabryk Abrahama Dudak nabył w pierwszych latach dwudziestego stulecia. Projekt obiektu został sporządzony na trzy lata przed wybuchem pierwszej wojny światowej i w roku następnym ruszyła budowa. Dudak do sprzedania kamienicy został zmuszony po zakończeniu wojny – miał kłopoty finansowe i potrzebował pieniędzy. Kolejni właściciele rozbudowali ten obiekt – został on wówczas przeznaczony nie tylko na cele mieszkalne, ale także zorganizowano tutaj skład bawełny, powstały też budynki gospodarcze. Potem obiekt przebudowywany był jeszcze w latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych. Do dziś przetrwała część oryginalnej stolarki okiennej oraz drzwi.

W niemal każdym mieście, w którym pojawiają się turyści, pojawiają się również stragany z pamiątkami.Miasta turystyczne mają to do siebie, że niemal na każdym roku możemy tu znaleźć stragany z pamiątkami. Wybierając się więc w podróż powinniśmy przygotować się na to, iż z niemal każdego zakątka dobiegać nas będą głosy straganiarek, próbujących zachęcić nas do zakupu swoich produktów. Niemniej jednak dla wielu turystów, planujących swoje wakacje, możliwość spacerowania po budkach z pamiątkami to niesamowita atrakcja turystyczna, zwłaszcza, że wiele prezentowanych na nich wyrobów z pewnością przykuje naszą uwagę. Warto wspomnieć tu chociażby zakopiańskie Krupówki, po których wielu ludzi przechadza się popołudniami, oglądając wystawione na sprzedać pamiątki z gór. Znaleźć tu możemy poduszki w kształcie owieczek, kubki z wizerunkami gór, breloczki w kształcie górali, koszulki z górami czy góralami, ciupagi czy też rozmaite inne gadżety. Z kolei nad morzem na straganach dominować będą muszelki, latarnie i statki. Czasami w czasie wakacji warto pomyśleć o tym, by sprawić sobie drobną pamiątkę.

Jak szaleć, to szaleć. Kiedy wyruszamy na urlopowe szaleństwa, to nie odmawiamy sobie niczego. Jedna z głównych atrakcji międzynarodowych wojaży jest próbowanie nieznanej nam kuchni. Przysmaki regionalne mają bowiem swoje nie tylko tradycje, ale i przełożenie na historię danego kraju. My szczycimy się tatrzańskimi oscypkami, inne kraje mają swoje kulinarne tajemnice. Kiedy przychodzi czas na wyjazd za granicę, to nie odmawiamy sobie jedzenia egzotycznych potraw i napojów. Chętnie kosztujemy wszelakich smaków świata, szczególnie raduje nas wszystko to, czego na co dzień zjeść nie możemy. Najbardziej kręci nas kuchnia orientalna, tego typu restauracji w Polsce wciąż jest niewiele i tak naprawdę trzeba takich doznań kulinarnych szukać poza granicami naszego kraju. Kto nie jadł prawdziwej meksykańskiej strawy nigdy nie doceni wartości kuchni tego kraju. Warto więc przed wyjazdem poczytać nieco o kuchni kraju, do jakiego się wybieramy na wakacje. Poznawajmy świat nie tylko przez zabytki i plaże.