Jama Michalika

Turystyka Jama Michalika jest jedną z najstarszych kawiarni spośród wszystkich tego rodzaju lokali znajdujących się w Krakowie. Stanowi także znakomity przykład architektury secesyjnej. Apolinary Jan Michalik swoją działalność rozpoczął tutaj w połowie lat dziewięćdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Początkowo znajdował się tutaj lokal, który nosił nazwę Cukierni Lwowskiej. W tempie błyskawicznym zyskał on sobie popularność wśród mieszkańców Krakowa ze szczególnym wskazaniem na artystów. W związku z powyższym działalność prowadzona w lokalu zaczęła poszerzać swój zakres. W pierwszych latach minionego wieku przeprowadzono tu remont i przy tej okazji zmieniono wystrój. Z tamtego czasu zachowało się do dnia dzisiejszego wiele elementów oryginalnego wystroju, jak dla przykładu witraże, lustra oraz lampy. W kolejnych latach różnie układały się losy tego lokalu – w chwili obecnej jest on prywatną własnością. Jama Michalika z powodzeniem działa aktualnie i jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

Wspinaczki górskie to jedna z ciekawszych atrakcji, jakie czekają na turystów w niemal każdej górskiej miejscowości.Jeśli lubicie wypoczywać aktywnie, to zamiast biegać po parku każdego ranka, zmobilizujcie siebie i swój budżet do wyjazdu w góry, gdzie będziecie mogli nie tylko wyładować niespożyte źródła energii, ale również podziwiać piękne widoki i cieszyć się czystym, górskim powietrzem. Jeśli o mnie chodzi, najbardziej lubię aktywnie wypoczywać w Tatrach, gdzie znajduje się wiele mniej i bardziej wyczerpujących szlaków. Początkujący nie powinni oczywiście porywać się na Giewont, jednak jeśli chodzi o inne wysokie szczyty, takie jak Kasprowy Wierch to zawsze warto spróbować się na niego wspiąć, a jeśli zejście będzie dla nas zbyt straszne, możemy spróbować zjechać nową kolejką. Jeśli chodzi z kolei o łatwiejsze szlaki to bez wątpienia będzie to trasa, wiodąca nad Morskie Oko, przepiękne górskie jezioro, otoczone wysokimi szczytami. W jego pobliżu rozpoczyna się o wiele trudniejszy szlak nad Dolinę Pięciu Stawów, który wiedzie przez jedną z wyższych gór, czyli Świnicę. Niemniej jednak warto również pokusić się o podróż w Pieniny czy Bieszczady i zasmakować atrakcji górskich wspinaczek.

Sposobów na spędzenie wolnego czasu jest całe mnóstwo. Nie mniej jest sposobów na wakacje i urlopy. szukamy najrozmaitszych form relaksu. Wakacje spędzamy na setki rożnych metod. Od podróży pieszych, po rowerowe, międzynarodowe loty. Najczęściej wybieramy egzotyczne plaże i kąpieliska, staramy się przy tym łączyć wakacje ze zwiedzaniem istotnych dla losów świata i jego historii zabytków. Jest jednak taka grupa ludzi, która wakacje opiera na maksymalnym lenistwie. To nic złego, lenistwo bowiem także może być atrakcyjne. Wielu Polaków rezygnuje coraz częściej z wakacji opartych na wycieczkach i podróżach. Rezygnujemy kosztem błogiego lenistwa. Potrafimy całymi godzinami siedzieć przy komputerze grając w ulubione gry. Jeszcze większy odsetek leniuchów czas urlopowy spędza przed telewizorem. Wtedy oglądamy filmy, bądź relacje z wielkich imprez sportowych, jak piłkarski mundial czy też Igrzyska Olimpijskie. Wszystko zależy od naszego charakteru i tego, co nam sprawia największą przyjemność.