Kamienica Dawida Szmulewicza - Turystyka i podróżowanie

Kamienica Dawida Szmulewicza

Turystyka W Łodzi znajduje się bardzo wiele kamienic stanowiących znakomity przykład architektury secesyjnej. Jedną z nich jest kamienica Dawida Szmulewicza – szukać jej należy przy najbardziej znanej ulicy tego miasta, a mianowicie przy Piotrkowskiej. Od lat trzydziestu ośmiu znajduje się w krajowym rejestrze zabytków. Generalnie rzecz biorąc, dzieje tego obiektu sięgają jeszcze lat osiemdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Nie mniej jednak budynek w takiej formie, w jakiej znany jest obecnie powstał dokładnie sto pięć lat temu. Stosowny projekt sporządził Gustaw Landau-Gutenteger, jeden z najbardziej znanych architektów w tamtym czasie. Kamienica składa się z pięciu kondygnacji. Nad tą najwyższą umieszczona została niezwykle interesująca kopuła, która nakryta jest hełmem. W międzyczasie parter kamienicy przebudowano. Do dnia dzisiejszego przetrwało wiele pierwotnych, oryginalnych elementów tego obiektu. Na przestrzeni wielu lat niejednokrotnie zmieniał on swoich właścicieli. Jest warty zobaczenia.

W wielu wakacyjnych kurortach organizowane są wycieczki w okoliczne miejsca, bardzo atrakcyjne turystycznie.Wybierając się na wakacje do rejonów, znajdujących się nieopodal granicy warto rozważyć możliwość wypadów do naszych sąsiadów. Takie oferty z pewnością znajdziemy w lokalnych biurach podróży, które oferują wycieczki do różnych, pobliskich, atrakcyjnych miejsc. I tak dla przykładu, przebywając na południu naszego kraju nie będzie żadnego problemu by w ramach wycieczki jedno czy dwudniowej wyskoczyć na Słowację czy też do czeskiej Pragi. Z kolei z Wrocławia zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dzieli nas od granicy z Niemcami, dlatego warto nawet na własną rękę zorganizować sobie wyprawę do naszych zachodnich sąsiadów. Z kolei na Litwę blisko będzie z województwa Podlaskiego. Również przebywając nad morze możemy liczyć na to, iż biura podróży będą oferowały nam wycieczki chociażby do Dani czy Szwecji, należy jednak mieć na uwadze, iż z pewnością potrwają one nieco dłużej niż jeden dzień. Jeśli chodzi natomiast o krajowe jednodniowe wypady, to dla przykładu z Zakopanego możemy wyskoczyć sobie z przewodnikiem i zorganizowaną grupą do Wieliczki czy Krakowa.

Podróże mają zawsze wiele niewiadomych. O ile turyści innych krajów mogą być jedynie niepewni tego, czy dobrze wybrali miejsce na wakacje, to my, Polacy musimy się dodatkowo martwić, czy oby firma turystyczna u której kupiliśmy wycieczkę nie jest oszustem. Takich sytuacji znamy dziesiątki. Ale jeśli już wszystko gra, bo korzystamy z e sprawdzonego biura podróży, to najczęściej wybieramy takie wczasy, które pozwolą nam zobaczyć kawałek nieznanego nam dotąd świata. I tak najczęściej decydujemy się na urlop w miejscowościach, gdzie jest wiele zabytków. Nieznane nas cieszy. Oczywiście lubimy morze, bałtyckie wybrzeże. Cenimy też góry, Tatry i Zakopane. Ale ile można tam jeździć? Polacy masowo wykupują zagraniczne wycieczki. Chcemy zobaczyć choć raz piramidy egipskie, Watykan, greckie wyspy meczety w Stambule. Miejsca, których wcześniej na żywo nie widzieliśmy zachwycają nas i intrygują. I zapewne długo jeszcze będziemy podróżować tam, gdzie nigdy wcześniej nie byliśmy.